بخش مطالب

بخش مطالب یکی از سه رکن اصلی مطالب سایت شماست، در واقع مطالب در وب سایت شما به سه دسته تقسیم می شوند:

 - مطالب

 - صفحات پویا

 - اخبار و مقالات

در این میان بخش مطالب که موضوع این صفحه از آموزش نیز می باشد، به دو زیر دسته تقسیم می شود:

 - مطالب معمولی

 - محصولات

وقتی شما قصد معرفی محصولات خود را دارید و یا گروهی از مطالب مرتبط به هم دارید، باید از بخش مطالب استفاده کنید. در مورد محصولات مثالی در این پاراگراف ذکر نمی کنیم، اما در مورد مطالب مرتبط به هم، در نظر بگیرید که به طور مثال قصد آموزش نحوه استفاده از محصولات خود را دارید، مثل مطلب 1: روش استفاده از محصول x، مطلب 2: روش استفاده از محصول y و مطلب 3، روش استفاده از محصول z. همانطور که مشاهده شد مطالب فوق مطالبی هستند که به هم مرتبط می باشند و طبیعی است که این مطالب در کنار هم باشند، چرا که به این ترتیب بازدید کننده یک مطلب، مطالب مرتبط به مطلب در حال مطالعه را نیز می بیند، و به عنوان مثالی دیگر، شما در حال مطالعه این مطلب آموزشی، مطالب مرتبط را نیز در ستون مربوطه می بینید، این مطلب آموزشی نیز در سیستم مدیریت محتوای سایت گراند سایت در بخش مطالب نوشته شده است.

 

اما روش کار با بخش مطالب:

از منوی سمت راست گزینه مطالب را انتخاب کنید تا وارد پانل اصلی مطالب شوید.

در اینجا دو بخش وجود دارد:

 - منوی Navigation

 - جدول مطالب

مطالب در بخش مطالب در دسته بندی ها و زیر دسته ها مختلفی طبقه بندی می شوند و ساختار درختی دارند، زمانی که تعداد زیر دسته های شما زیاد باشد، می توانید از منوی navigation استفاده کنید تا سریع به بخش مورد نظر دسترسی پیدا کنید. برای باز شدن زیر گروه های یک دسته در همان پانل navigation شما باید روی آیکن فولدر کلیک کنید و زمانی که به زیر گروه مورد نظر رسیدید، روی نوشته زیر گروه که در کنار علامت آیکن (و یا علامت 3 نقطه)، کلیک کنید.

با کلیک بر روی نوشته یک دسته، جدول مطالب که در سمت چپ منوی navigation وجود دارد، تغییر می کند و محتویات آن دسته یا زیر دسته را نمایش می دهد.

علاوه بر امکان استفاده از منوی navigation، شما از جدول مطالب نیز می توانید برای ورود به دسته ها و زیر دسته ها استفاده کنید، برای این کار در جدول مطالب، زیر ستون «نام زیر گروه» روی نام هر دسته، کلیک کنید.

 سیستم مدیریت محتوای گراندسایت - بخش مطالب

- اضافه کردن دسته:

 برای مدیریت صحیح مطالب شما باید، مطالب را دسته ها و زیر دسته های مرتبط، طبقه بندی کنید، برای اینکار در جدول مطالب روی دکمه «زیر گروه جدید» کلیک کنید، با این کار، وارد صفحه اضافه کردن زیر گروه می شوید، تصویر این بخش را در زیر مشاهده می کنید:

برای اضافه کردن گروه و یا زیر گروه، باید برخی از موارد قابل مشاهده در تصویر بالا را الزاماً پر کنید:

 - نام: نام اصلی زیر گروه

 - نام منو: کاربرد این فیلد در سایت های مختلف فرق دارد.

 - نام URL: نامی که در انتهای آدرس بار مرورگر استفاده می شود

 - عنوان صفحه: نامی که در Title صفحه (tab صفحه) در مرورگر نمایش داده می شود.

* نام URL باید در منحصر بفرد باشد، به این معنی که نباید دو نام URL یکسان در سایت داشت.

* نام URL نباید حاوی کاراکتر فاصله باشد، بجای کاراکتر فاصله از خط فاصله (-) استفاده کنید.

* در نام URL تنها از حروف و اعداد و کاراکتر فاصله استفاده کنید، از (_) استفاده نکنید.

همچنین بهتر است که برای دسته خود یک تصویر انتخاب کنید، این تصویر معمولاً با سایز 200 در 200 پیکسل یا نزدیک به این اندازه می باشد و بهتر است برای مدیریت سرعت بارگذاری صفحه است سایز های بزرگتر پرهیز کنید.

پس از تکمیل تمام موارد دکمه ثبت را بزنید.

 

خب تا اینجا شما یک دسته ثبت کردید، پس از فشردن دکمه ثبت، فرم اضافه کردن دسته بسته نمی شود و شما می توانید دسته های دیگری را در همان گروه ثبت کنید، اما اگر قصد افزودن دسته ای در داخل دسته ثبت شده را دارید، از نوار آدرس بالا، روی نام دسته بالاتر کلیک کنید تا به جدول دسته ها بازگردید، در آنجا دسته تازه ثبت شده را مشاهده می کنید، برای افزودن دسته یا مطلب در آن، روی نام دسته کلیک کنید.

سیستم مدیریت محتوای گراند سایت، نوار آدرس

 پس از کلیک روی نام دسته، وارد جدول آن می شوید و می توانید مجدداً از دکمه «زیر گروه جدید» برای افزودن گروه در این دسته و یا «مطلب جدید» برای افزودن مطلب در این گروه استفاده نمایید.

 

با توجه به اینکه افزودن گروه را فرا گرفتید، به سراغ افزودن مطلب می رویم.

- افزودن مطلب:

برای افزودن مطلب روی دکمه «افزودن مطلب» کلیک کنید تا وارد صفحه آن شوید.

سیستم مدیریت محتوای گراند سایت - افزودن مطلب

 

بسیاری از فیلدها آشناست، اما در این بخش، چند فیلد جدید هم داریم که در ادامه توضیح خواهیم داد:

تیک «آیا این یک محصول است»: همانطور که توضیح دادیم از بخش مطالب برای نمایش محصولات هم استفاده می شود، اگر قصد شما از اضافه کردن این مطلب، نمایش و معرفی یک محصول است، تیک این گزینه را بزنید.

قیمت: در صورتی که یک محصول قیمت دار معرفی می کنید، قیمت را وارد کنید، بسته به طراحی سایت شما، اینکه قیمت به ریال باشد یا تومان فرق خواهد کرد و این را می توانید هنگام دریافت سایت، از ما بپرسید.

تیک «نمایش گالری»: این تیک برای نمایش گالری تصاویر این مطلب یا محصول است، اگر این گزینه تیک بخورد، تصویر اصلی و تصاویر گالری این مطلب که شما در ادامه اضافه کردن آن را فرا خواهید گرفت، در صفحه مطلب بصورت اسلاید شو نمایش داده می شوند.

تصویر اصلی (تصویر بزرگ) : تصویر اصلی، مهمترین عکس این مطلب می باشد که معمولاً در ابتدای اسلایدشو صفحه مطلب نمایش داده می شود. اندازه این تصویر معمولاً با طول 620 پیکسل و ارتفاع 300 پیکسل است که البته می توانید آن را بزرگتر و یا کوچکتر در نظر بگیرید. 

سیستم مدیریت محتوای گراند سایت - تصویر اصلی

* سعی کنید قبل از  استفاده از تصاویر در سایت، حجم آن ها را با استفاده از نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ، کم کنید تا سرعت بارگذاری صفحه وب تان پایین بیاید.

تصویر کوچک: این تصویر معمولاً طول عرض حدود 200 پیکسل دارد و هنگامی مطلب شما در صفحه مشاهده زیر گروه نمایش داده می شود، این تصویر در کنار تصاویر دیگر مطالب به نمایش در خواهد آمد. پایین بودن حجم این تصویر مهم است.

سیستم مدیریت محتوای گراند سایت - تصویر کوچک

 

 

 کاتالوگ: این گزینه برای ضمیمه کردن یک یا چند فایل ضمیمه به صفحه مطلب است، مثلاً یک فایل کاتالوگ با فرمت pdf یا چند فایل که همگی در یک فایل فشرده با پسوند rar یا zip جمع آوری شده اند.

متن: هر مطلبی بدون محتوای متنی، مطلب نیست! از این گزینه برای وارد کردن متن برای محصول با مطلب استفاده می کنیم.

* در مبحثی جداگانه ویرایشگر متنی که در این بخش، برای وارد کردن متن مشاهده می کنید را آموزش خواهیم داد و شما را با قابلیت های آن آشنا می کنیم.

تصاویر گالری: در صورتی که مطلب یا محصول شما دارای بیش از یک تصویر باشد، سایر تصاویر را در بخش تصاویر گالری وارد می کنیم، برای وارد کردن تصویر، دکمه choose file را بزنید و تصویر را انتخاب نمایید و در صورتی که تصویر دارای توضیح می باشد، گزینه «توضیح تصویر» را تکمیل نمایید. برای اضافه کردن تصاویر بیشتر، دکمه + در کنار دکمه ثبت را بفشارید تا آیتم های بیشتری ایجاد شوند.

* در بعضی از نسخه های سیستم مدیریت محتوای گراند سایت، در صورتی که پس از وارد کردن یک یا چند تصویر گالری دکمه + را بزنید، تصاویر قبلی که انتخاب نموده اید، پاک می شوند، برای عدم مواجهه با این موضوع، ابتدا تعداد تصاویر مورد نیاز گالری خود را بر آورد کنید و به تعداد آنها دکمه + را بزنید و سپس تصاویر را انتخاب کنید.

پس از وارد کردن همه موارد، دکمه ثبت را بزنید.

در صورتی که خطایی در ورود اطلاعات نداشته باشید، یک پیغام سبز رنگ به نشانه ثبت موفقیت آمیز مطلب مشاهده خواهید کرد:

در غیر این صورت با یک پیغام قرمز رنگ مبنی بر عدم ثبت مواجه می شوید و باید اشکالات را برطرف نمایید.

* خطاهای زرد رنگ / نارنجی رنگ (بسته به نسخه های مختلف، متفاوت است)، زیاد مهم نیستند و می توان از آن ها چشم پوشی کرد، اما ممکن است نتیجه دلخواه شما، صورت نپذیرد.

* در صورتی که پیغام موفقیت آمیز سبز رنگ رنگ مشاهده شود و در زیر آن یک یا چند پیغام قرمز رنگ باشد، به این معنی می باشد که ثبت انجام گرفته است، اما در عین حال یک مورد مهم هم انجام نشده است، مثلاً ممکن است، تصویر اصلی بارگذاری نشده باشد.

 

facebook