سئو

روزگاری در جهان سایبری، زمانی که یک وبسایت شروع به کار می کرد، تنها کافی بود آن را به موتورهای جستجو، از طریق صفحاتی که خودشان در اختیار مدیر سایت می گذاشتند، معرفی کرد. نه ابزار وبمستری در کار بود و نه علمی به اسم مهندسی سئو، آن روزها تمام کارها را خود موتورهای جستجو می کردند.

اما دیگر آن روزها گذشته است، امروز اگر یک سایت می خواهد سری بین سرها داشته باشد، حتماً باید یک متخصص سئو در کنار خود داشته باشد، یک مشاور که به خوبی خط بدهد! یک مهندس ارزیابی موتورهای جستجو.

در واقع سئو علمی است که بر اساس آن، پارامترهای مورد نیاز برای دریافت رتبه در موتورهای جستجو بررسی و ارزیابی می شود.

این پارامتر ها طبق دستورالعمل موتورهای جستجوی معروف، به خصوص گوگل، بینگ و یاهو انجام می گیرد، اما گزاف نیست اگر که بگوییم بیش از 90 درصد هدف متخصصان و نیازمندان سئو، موتور جستجوی گوگل می باشد.

گوگل برای اینکه سایت های متخلف و سودجو را از صفحات اول جستجوی خود کنار بگذارد، هر از چندگاهی الگوریتم هایی را ارائه می دهد، مثل آخرین الگوریتمش که پنگوئن سه نام داشت، در واقع هدف این الگوریتم ها این است که کسانی که فعالیت سالم و بیشتری در وب دارند در نتایج جستجو بالاتر از کسانی قرار بگیرند که فعالیت ناسالم و کم و یا فعالیت زیاد کاذب دارند.

پارامترهایی که برای افزایش رتبه سئو استفاده می شوند، بسیار زیاد هستند و خارج از بحث ما در این نوشته است، اما اگر بخواهیم مهمترین آنها را بررسی نماییم، باید به دو نکته اشاره نماییم:

- بَک لینک

- محتوا

بک لینک، لینکی است که از یک سایت دیگر به به صفحه ای در سایت شما اشاره می کند، همین یک کلمه کلی تعاریف و مهندس پشت خود دارد و در صورت مهندسی اشتباه، عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

اما در مورد محتوا باید به جمله ای معروف در علم سئو اشاره کنیم: «محتوا پادشاه است». در واقع باید بگوییم آن چیزی که گوگل اهمیت بیشتری به آن می دهد محتوای متنی وبسایت شما می باشد و تصاویر و زیبایی تا به امروز نتوانسته اند سهم چندانی از بازار سئو را به خود اختصاص بدهند، البته این بدان معنا نیست که تصاویر و طراحی و زیبایی بی اهمیت و بی ارزش می باشند، در واقع مواردی که ذکر شد پارامتر های اصلی جذب مخاطب پس از هدایت مشتری از موتور های جستجو به سایت شما می باشند، بدون شک یک سایت با طراحی زشت، نمی تواند مخاطب را به سوی تجارت شما سوق دهد، حتی اگر شما روی سئوی سایت بی نهایت کار کرده باشید.

علاوه بر موارد فوق، مواردی هستند که در طراحی سیستم مدیریت محتوی (CMS) باید در نظر گرفت که این مسئله به عهده گراند سایت می باشد.

امروزه موتورهای جستجو ابزاری را نیز کمک به مهندسان سئو ارائه داده اند که به وبمستر معروف است، گراند سایت همچنین در صورت صلاحدید شما، مواردی همچون وبمستر را نیز به عهده خواهد گرفت.

facebook