هزینه های تولید نرم افزار با نگاه برنامه نویس محور 5

نگاه پنجم: مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید!

 این روزها بیت کوین به سرعت در حال پیشرفت است، خواه در بین دولت ها به یک جایگاه حقوقی برسد و یا نرسد، پیش بینی می شود این پول (یا کالای) دیجیتال، دروازه های تجارت الکترونیک را در هم بشکند. از سویی می توان دسترسی به حساب های بین المللی نظیر پی پال را در آینده نه چندان دور برای ایران متصور شد. این مقولات یعنی دهکده جهانی که روزی تنها یک شعار بود، به ایران نیز نزدیک تر شود. شاید بتوان یک مزیت برای کالاهای نرم افزاری در مقابل کالاهای فیزیکی قائل شد، و آن هم سرعت بالای انتقال می باشد. بدون شک انتقال یک محصول فیزیکی از کشوری مثل ژاپن به ایران زمان زیادی می برد، خصوصاً که این حمل دریایی یا زمینی باشد، اما انتقال یک محصول نرم افزاری شاید در فاصله یک چشم به هم زدن هم طول نکشد. این ها همه نوید آن را می دهند که با گسترش فضای تجارت بین ایران و کشورهای دیگر در فضای ابری، روش های نوینی برای تجارت، کارآفرینی و کار در حوزه دیجیتال برای ایرانیان فراهم شود.

در نظر بگیرید که شرکت های دورکاری در کسب و کارهای کوچک، نمونه کار شما را ببینند و با شما قرارداد ببندند، این می شود به دلار در آوردن و به ریال خرج کردن. آیا در چنین شرایطی برنامه نویسی برای کارفرمایی که حقوق پایین می دهد، کار می کند؟

در فضای ایده آل دیگری، در نظر بگیرید با بدست آوردن یک حساب بانکی جهانی و هموار شدن تجارت ایرانیان در بازارهای آنلاین جهانی، برنامه نویسان ایرانی به سایت هایی چون گوگل پلی و اپل استور راه پیدا کنند، این یعنی تجارت با ویترینی که میلیاردها بازدید دارد!

در حقیقت باز شدن دروازه های ابری و جهانی برای توسعه دهنگان نرم افزار و برنامه نویس ها، می تواند به عنوان پایان عصر تجارت نابرابر باشد، این مسئله می تواند اهرم فشاری برای ایجاد تعادل در بازار قیمت ها باشد و تا حد زیادی درک واقعی از هزینه نرم افزار را برای جامعه، درک صحیح از میزان حق و حقوق برای برنامه نویس و درک جدید برای کارفرما در پرداخت هزینه ایجاد خواهد کرد.

  

نیم نگاه: مبتدی ها به بهشت نمی روند...

 فرض کنید شرایطی که در نگاه پنجم متصور شدیم، اکنون در ایران محیا شده است، در اینصورت ما چه چیزی برای عرضه خواهیم داشت؟

در بازار اندروید و IOS نرم افزارهای خوبی توسط برنامه نویس های حرفه ای نوشته شده است که پتانسیل خوبی برای ارائه در بازار جهانی هم دارند. اما نباید این واقعیت را نادیده بگیریم که درصد برنامه های خوب در این آشفته بازار واقعاً کم است. برنامه ای با موضوع «واس ماس» که تکه ای طنز از هنرمندی جواد رضویان را جدا کرده است و در قالب عکس آن را نشان می دهد، قابلیت ارائه در بازار جهانی را ندارد؛ برنامه ای که چند بریده مجله را در کنار هم جمع کرده و نام آن را «آرتروز» گذاشته اند، قابل رقابت نیست! نرم افزار «دعاهای افزایش ثروت» خریدار جهانی ندارد! یا نرم افزارهایی مثل: «چکار کنم عاشقم بشه» / «شارژ ندارم (الکی) » /  «کی شوهر می کنم؟ » /  «کی زن می گیرم ؟ » / چه جوری درس بخونم؟ / لواشک نخر – خودت درست کن! / خطوط انتقال آب 1394 و ...

جالب اینجاست که خیلی از نرم افزارهای – اگر بتوان اسم آن ها را نرم افزار گذاشت- که در بالا ذکر شد و یا امثال آنها، پولی هم هستند و البته وقتی تعداد دانلود آن ها را نگاه می کنید، می بینید که درصد دانلود آن ها بسیار پایین، عموماً کمتر از 100 نفر می باشد.

برنامه نویس و توسعه دهنده نرم افزار، روزی که میل به پیشرفت را متوقف کند، خود را بازنشسته کرده است، از طرفی توسعه دهنده باید همیشه نیم نگاهی به تحولات جاری و یا پیش روی جهانی داشته باشد، برای مثال امروز در جهان مدیریت دانش موضوعی است که طرفدار زیادی پیدا کرده است که خب البته تلاش های نرم افزاری هم در کشور خودمان در این زمینه صورت گرفته است، اما هنوز جای کار بسیاری دارد، همچنین نرم افزارهای SAAS امروز مورد توجه توسعه دهندگان بسیاری در دنیا قرار گرفته است، CRM هایی که با مرورگرهای اینترنت چرخانده می شوند، از این نمونه هستند. همچنین نرم افزارهای رایانش ابری دیگری هر روز در حال تولد هستند، نمونه ای از آنها Dropbox و یا Evernote می باشد.

آیا بهتر نیست در این سمت و سو حرکت بیشتری داشته باشیم؟


به قلم حمیدرضا عباسی / اولین همایش پی اچ پی ایران / مرداد 1394

قسمت اول را از اینجا بخوانید.

قسمت دوم را از اینجا بخوانید.

قسمت سوم را از اینجا بخوانید.

قسمت چهارم را از اینجا بخوانید.

 

منابع:

 

softpanorama.org

www.itflow.biz

en.wikipedia.org

www.recruiter.com

www.araye.net

www.brandonsavage.net

www.zoomit.ir

www.seattletimes.com

cost-of-living.startclass.com

selleo.com/blog

livingwage.mit.edu

www.businessinsider.com

blog.codinghorror.com

geekfeminism.wikia.com

www.hanselman.com/blog

programmers.stackexchange.com

 


Write a comment ...
ارسال نظر
انصراف
ناصر
1394/8/3 10:39:45

اگر مطالبی دراین باره تدوام داشته باشد عالی است

ناصر
1394/8/3 10:38:58

عالی بود

facebook